Jakie zabawki dla dziecka wybrać?

Jakie zabawki dla dziecka wybrać?

Półki sklepów z zabawkami uginają się od kolorowych przedmiotów, które bez wyjątku wydają się atrakcyjne dla dziecka. Wybór odpowiedniej zabawki dla swojej pociechy nie jest więc prosty, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować podczas zakupów.

Dostosowanie zabawki do poziomu rozwoju dziecka

Większość zabawek, zwłaszcza znanych marek, ma na opakowaniach oznaczenie, dla jakiego wieku dziecka są one przeznaczone. Jest to jednak jedynie sugestia producentów, która oparta jest na przeciętnych normach rozwoju dzieci. Tymczasem pociechy mają prawo rozwijać się w różnym tempie, dlatego jedne dzieci zaczynają chodzić przed ukończeniem 1 roku życia, a inne dopiero kilka miesięcy później. Wybór zabawki wymaga więc ze strony rodziców indywidualnej oceny, czy w ogóle malec będzie się potrafił nią bawić.

Dopasowanie zabawki do zainteresowań malucha

Ogólnie przyjęło się, że dziewczynki lubią bawić się lalkami, a chłopcy samochodami. Tymczasem zainteresowania dziecka mogą znacznie odbiegać od tych stereotypowych przeświadczeń i warto je brać pod uwagę, obdarowując pociechę zabawką. Błędem jest także wybór zabawki według własnych upodobań z dzieciństwa – to, że mama będąc dziewczynką uwielbiała bawić się we fryzjerkę nie oznacza, że córka pędzie podzielała jej zamiłowania. Po raz kolejny więc sprawdza się zasada, że należy uważnie obserwować własne dziecko!

Określenie funkcji zabawki

Dobra zabawka powinna przede wszystkim bawić, a więc wzbudzić zainteresowanie u dziecka i zająć je na pewien czas. Jednak zabawki powinny przy okazji wspomagać rozwój malucha i w różny sposób go stymulować. Do drugiego roku życia dziecko najchętniej bawi się prostymi zabawkami, które może łatwo chwycić w paluszki i włożyć do buzi. Przyciągają je nowe kształty, intensywne kolory i dźwięki. W przypadku przedszkolaków sprawdzają się zabawki stymulujące różne umiejętności: manualne (np. plastelina), ruchowe (np. rowerki, piłki), koncentracji (puzzle i klocki), artystyczne (farbki) itp.

Bezpieczeństwo zabawek

Większość zabawek produkowana jest dzisiaj w Chinach, także te oznaczone logiem znanych producentów. Jednak duże i renomowane firmy dbają o standardy jakości swoich produktów, co potwierdzają specjalnymi oznaczeniami na opakowaniach np. takimi:

EN71 – jest to europejska norma określająca bezpieczeństwo zabawek m.in. pod kątem ich właściwości mechanicznych i fizycznych, palności, czy migracji pierwiastków chemicznych

Safe Toys – oznaczenie to przyznawane jest przez niezależny instytut, który potwierdza, że zabawka jest dostosowana do konkretnego wieku dzieci oraz spełnia normy jakościowe pod względem zastosowanych w niej materiałów

Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka oraz Państwowego Zakładu Higieny – polski certyfikat, potwierdzający bezpieczeństwo produktu dla dzieci (także pod względem ich toksyczności)

Warto pamiętać, że popularne oznaczenie CE nie jest certyfikatem jakości. Znak ten umieszczany jest przez producentów, którzy uważają, że ich produkty spełniają normy europejskie, jednak nie jest to potwierdzane przez żadne instytucje.

Wybierając zabawkę z certyfikatem lub atestem można mieć pewność, że będzie ona bezpieczna dla dziecka. Warto wybierać także takie produkty, które na opakowaniach mają umieszczone dokładne dane producenta lub importera, ponieważ to pokazuje, że nie boją się oni odpowiedzialności za produkt. Zawsze trzeba także wyobrazić sobie, co dziecko może zrobić z daną zabawką i czy przypadkiem nie będzie to zagrażało jego życiu lub zdrowiu.