Jak skutecznie położyć dziecko do snu?
Odpowiednia ilość snu ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Przyjęte normy mówią, że noworodek powinien w ciągu doby przesypiać nawet 18 godzin, a kilkumiesięczne niemowlę około 14. Z wiekiem zapotrzebowanie na sen maleje i kilkuletnie dzieci nie muszą już spać w ciągu dnia. Największym wyzwaniem dla rodziców jest usypianie najmłodszych dzieci (do 3-4 lat), które niestety rzadko potrafią zasnąć na zawołanie. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto przestrzegać kilku prostych zasad.
Stały rytm dnia i przygotowanie do snu
W pierwszych tygodniach życia rytm dnia jest nieregularny i narzucany przez dziecko, ponieważ zwykle dopomina się ono karmienia od kilku do kilkunastu razy w ciągu doby. Dopiero w okolicach drugiego miesiąca życia można określić w przybliżeniu stałe pory posiłków i snu. Wówczas bardzo ważne jest, aby przestrzegać tego rytmu i na bieżąco go dostosowywać do kolejnych etapów rozwoju dziecka. Kilkumiesięczne niemowlę powinno już mniej więcej o stałych porach jeść, odpoczywać, spać, bawić się, a także chodzić na spacer. Każda zmiana w ustalonym rytmie może wywołać problemy z zaśnięciem. Najważniejszy jest wieczorny rytuał przygotowania do spania – powinien odbywać się o stałej godzinie i być poprzedzony tymi samymi czynnościami, czyli kąpielą, karmieniem, tuleniem itp. Godzinę kładzenia malucha do snu warto dostosować do jego zegara biologicznego, który w przypadku każdego dziecka jest inny. Oznacza to, że jedne dzieci bez problemu zasypiają już o 19, a inne dopiero o 22. Zegar ten można „przestawić”, ale stopniowo, przesuwając codziennie moment zasypiania o kilka minut.
Komfortowe miejsce do spania
Dziecko jak najwcześniej warto przyzwyczajać do jednego miejsca zasypiania i snu, i najlepiej, jeśli jest to jego własne łóżeczko (jeśli maluch jest usypiany gdzie indziej, może po nagłym przebudzeniu się w nocy w łóżeczku zareagować płaczem). Powinno ono być wyposażone w wygodny i stabilny materac, który nie powoduje dyskomfortu podczas wiercenia się malucha. Pomieszczenie, w którym śpi dziecko powinno być zawsze wywietrzone, czyste, o stałej temperaturze powietrza (najlepiej około 20 stopni) i przede wszystkim spokojne. Jeśli istnieje taka możliwość, dziecięce łóżeczko powinno stać w najcichszym pomieszczeniu mieszkania, z daleka od telewizora oraz okna wychodzącego na ruchliwą ulicę. Wieczorem dobrze jest, jeśli pozostali członkowie rodziny powstrzymają się od głośnych rozmów, włączania pralki i innych nieprzyjemnych dla uszu czynności. W pokoju dziecięcym warto nawet zadbać o miękką wykładzinę, która będzie tłumiła hałas kroków rodziców. Jeśli maluch nie lubi ciemności, można w pomieszczeniu umieścić malutką lampkę dziecięcą. Od początku należy uważnie obserwować co sprzyja zaśnięciu dziecka. Jedne dzieci lubią np. luźną kołderkę, inne najlepiej zasypiają ciasno zawinięte w kocyk.
Powyższe zasady skutecznego usypiania dziecka sprawdzają się w większości przypadków, jednak zawsze trzeba mieć na uwadze, że każdy człowiek jest istotą indywidualną, mającą różne potrzeby. Jeśli dziecko z trudem usypia, nie należy denerwować się, lecz cierpliwie metodą prób i błędów znaleźć inny sposób rozwiązania problemu.