Kiedy przestać karmić piersią?
Minimalny okres karmienia piersią, jaki zalecają specjaliści i Światowa Organizacja Zdrowia, wynosi 6 miesięcy. Z kolei zasady odżywiania niemowląt wskazują na konieczność podawania im mleka matki jako pokarmu uzupełniającego do 12 miesiąca życia. Maksymalny okres karmienia nie jest jednak nigdzie określony i dlatego niektóre matki robią to nawet do trzeciego roku życia swojej pociechy. Tak naprawdę decyzja o odstawieniu dziecka od piersi należy do samej kobiety, jednak wybranie najlepszego na to momentu bywa bardzo trudne.
Najczęstsze dylematy kobiet
Kobiety, które nie potrafią zdecydować o zakończeniu karmienia piersią, zwykle mają na uwadze dobro dziecka. Mleko matki jest bowiem pokarmem doskonałym dla niemowlęcia, ponieważ zawiera wszystkie składniki odżywcze w idealnych proporcjach, jest łatwo przyswajalne przez delikatny przewód pokarmowy dziecka, a dodatkowo przekazuje malcowi przeciwciała, chroniące go przed różnymi bakteriami i wirusami. Co więcej, właściwości i skład mleka zmieniają się wraz z wiekiem dziecka i zmianą potrzeb jego organizmu. Karmienie piersią ma też bardzo ważny aspekt emocjonalny, ponieważ w jego trakcie nawiązuje się wyjątkowa więź między matką i dzieckiem, pełna miłości i poczucia bezpieczeństwa. Pozbawienie dziecka zbyt wcześnie tych wszystkich zalet karmienia piersią wielu kobietom nie mieści się w głowie. Czasami jednak nie mieści się to w głowie rodzinie kobiety, która tylko ze względu na jej opinię, przedłuża karmienie, choć od dawna nie czuję się z tym dobrze.
Jak podjąć decyzję bez wyrzutów sumienia?
Przede wszystkim należy pamiętać o podstawowej zasadzie, że dziecku do zbudowania odporności wystarcza już 6-miesięczne karmienie mlekiem matki. Po tym okresie według zaleceń specjalistów należy, tak czy owak, wprowadzać do diety dziecka inne pokarmy. To powinno uspokoić matki, które zwlekają z odstawieniem od piersi dziecka wyłącznie z obawy o ich zdrowie. Mimo to, jeśli podjęcie decyzji jest trudne, warto zastanowić się, czy istnieją racjonalne przesłanki ku temu, by przestać karmić dziecko piersią. Tymi przesłankami mogą być:
- Samopoczucie matki – jeśli kobietę męczy karmienie (fizycznie lub psychicznie) nie ma sensu na siłę przedłużać go w nieskończoność, bo dziecko z pewnością wyczuwa negatywne emocje mamy,
- Zachowanie dziecka – bardzo często dzieci, które zaczynają jeść inne produkty, same tracą zainteresowanie mlekiem matki, wówczas jest to dobry moment na stopniowe odstawiania dziecka od piersi,
- Sytuacja życiowa – np. jeśli mama musi wracać do pracy,
- Stan zdrowia matki – często bezdyskusyjnym powodem zaprzestania karmienia jest choroba kobiety, która musi przyjmować leki niewskazane dla matek karmiących.
Jeśli nie istnieje żaden racjonalny argument za tym, by odstawić dziecko od piersi, a dodatkowo zarówno kobieta, jak i dziecko czerpią z tego przyjemność, oczywiście należy nadal karmić swoim mlekiem pociechę. Jednak w przeciwnym wypadku trzeba podjąć odważną decyzję, nie zważając na opinię otoczenia. Warto jednak dobrze przygotować proces odstawienia dziecka od piersi i przeprowadzać go w taki sposób, aby był on jak najmniej bolesny zarówno dla matki, jak i dziecka.