Pierwsza kąpiel niemowlaka – podstawowe zasady.
Nowo narodzony maluszek rozczula swoją bezbronnością i delikatnością, dlatego myśl o jego kąpieli przeraża wielu rodziców. Zwykle mają oni wątpliwości, kiedy i w jaki sposób po raz pierwszy wykąpać dziecko, a także jak często potem to robić, by zadbać o jego właściwą higienę.
Najlepszy moment na pierwszą kąpiel maluszka
Jeśli dziecko zostało umyte w szpitalu, po powrocie do domu nie jest konieczne kąpanie go w tym samym dniu. Z pierwszą kąpielą można spokojnie zaczekać nawet trzy dni, by w tym czasie świeżo upieczona mama i jej pociecha odpoczęły po stresującym porodzie i były gotowe na nowe wyzwania. Dobrze jest, jeśli po raz pierwszy kąpiel dziecka wykonują dwie osoby, najlepiej jego rodzice. Jeszcze lepiej, jeśli w tym ważnym momencie uczestniczy osoba doświadczona np. babcia lub koleżanka. Chcąc mieć pewność, że wszystkie czynności wykona się prawidłowo, można również obejrzeć w internecie film instruktażowy, na którym pokazana jest technika trzymania dziecka podczas kąpieli oraz zasady jego mycia. Bardzo ważne jest także przygotowanie odpowiednich warunków do kąpieli maluszka oraz zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria.
Przygotowania do pierwszej kąpieli dziecka
Najlepszym miejscem na kąpiel noworodka (i później niemowlaka) jest łazienka, ewentualnie każde inne pomieszczenie w domu, które zapewnia odpowiednią przestrzeń i wygodny dostęp do wanienki. Specjaliści zalecają od początku stosowanie specjalnej wanienki dla dzieci, która powinna być ustawiona na takiej wysokości, by rodzice mogli pewnie i stabilnie utrzymywać dziecko w wodzie. Tuż obok wanienki powinna być dostępna przestrzeń na szybkie osuszenie i ubranie malca.
TEMPERATURA POMIESZCZENIA I WODY. Optymalną temperaturą powietrza w pomieszczeniu kąpielowym jest około 24-25 stopni Celsjusza. Z kolei temperatura wody powinna mieć co najmniej 35-37 stopni, a jej wysokość należy zmierzyć albo termometrem albo własnym łokciem.
ILOŚĆ WODY W WANIENCE. Dziecka nie należy głęboko zanurzać w wodzie, a jedynie do połowy (tak, aby nie zmoczyć pępka), dlatego w wanience zwykle wystarcza około 10-15 cm wody. Przed zapełnieniem wanienki warto na jej dno położyć pieluszkę tetrową, która podczas kąpieli będzie działać antypoślizgowo.
NIEZBĘDNE AKCESORIA. W pobliżu wanienki należy przygotować:
• Mydełko lub płyn do kąpieli przeznaczone dla noworodków,
• Czyste gaziki do mycia twarzy i przemywania oczek,
• Krem do pielęgnacji pupy,
• Gruszka lub aspirator do czyszczenia noska,
• Delikatny ręcznik do osuszenia skóry dziecka,
• Czyste ubranko,
• Świeżą pieluszkę.
Wszystkie te akcesoria powinny znajdować się jak najbliżej wanienki, także ręcznik i ubranko, aby móc dziecko jak najszybciej osuszyć i ubrać, nie dopuszczając do jego wychłodzenia.
Podstawowe zasady pierwszych kąpieli niemowlęcia
Do 6 miesiąca życia dziecko można kąpać kilka razy w tygodniu, niekoniecznie codziennie. Buzię malucha w pierwszych tygodniach życia należy przecierać namoczonymi w przegotowanej i ostudzonej wodzie wacikami, natomiast pozostałe części ciała najlepiej myć własną dłonią (na myjkach z czasem osiadają bakterie). Pierwsza kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kilka minut, z czasem można ją wydłużać w zależności od potrzeb. Od początku warto stosować specjalistyczne kosmetyki zapobiegające wysuszaniu się skóry dziecka, które najlepiej kupować w aptece. Bardzo ważny jest sposób trzymania dziecka w wanience: należy je umieścić na ręce tak, aby główka dziecka opierała się o przedramię i była uniesiona ponad poziom wody, a jego pupa leżała na dłoni osoby myjącej. Drugą ręką należy polewać dziecko wodą i delikatnymi ruchami umyć wszystkie zakamarki jego ciałka. Po wyciągnięciu dziecka z wanienki trzeba je szybko i dokładnie osuszyć ręcznikiem, nie pocierając nim wrażliwej skóry, lecz punktowo dotykając poszczególnych jej fragmentów. W przypadku niechcącego zamoczenia pępka trzeba go delikatnie osuszyć gazikiem.