Brak apetytu u niemowlaka – co z pociechą, która nie chce jeść.
Problemy z apetytem pojawiają się najczęściej u dzieci, które zaczynają jeść inne pokarmy niż mleko matki, czyli mniej więcej u kilku- i kilkunastomiesięcznych szkrabów. Często dotykają również kilkulatków. Niejadki martwią rodziców, którzy często czują się bezradni i doszukują się różnych chorób u swoich pociech. Tymczasem w większości przypadków niechęć do jedzenia wynika z bardzo prozaicznych przyczyn i wystarczy wprowadzić kilka drobnych zmian w żywieniu dzieci, by nabrały apetytu.
Najczęstsze przyczyny braku apetytu u dzieci
Jedzenie jest czynnością głównie fizjologiczną, którą reguluje organizm. Bez względu na wiek człowiek odczuwa głód, gdy jego ciało dopomina się kolejnej porcji „paliwa”. Już noworodek ma dobrze funkcjonujący mechanizm odczuwania głodu, a także rozpoznawania stanu jego zaspokojenia. Kilkudniowy malec potrafi głośno dopominać się o pokarm, o czym wie każda mama. Dlaczego więc niektóre dzieci wraz z wiekiem tracą zainteresowanie jedzeniem i potrafią godzinę siedzieć nad pełnym talerzem? Powodów może być kilka:
- Niedostosowanie porcji lub kaloryczności posiłków do potrzeb dziecka
W odróżnieniu od płynnego mleka matki „normalne” pokarmy są bardziej sycące i kaloryczne, dlatego dziecko nie musi zjeść ich dużo, aby poczuć się najedzonym.
- Podjadanie między posiłkami
Słodycze, owoce i soczki przecierowe mają wbrew pozorom sporo kalorii i potrafią nasycić dziecko na kilka godzin.
- Jedzenie jest nudne
Dla małego odkrywcy, który już sprawnie raczkuje lub chodzi, jedzenie zwykle jest mało ciekawym zajęciem, bo trzeba przy nim siedzieć w jednej pozycji i to przez dłuższy czas. A przecież wokoło jest tyle interesujących rzeczy do zobaczenia i tyle się dzieje!
- Monotonna dieta lub niesmaczne posiłki
Mały człowiek, choć dopiero poznaje różne smaki, ma prawo mieć już swój gust kulinarny. I tak jak dorośli lubi różnorodność oraz gdy danie jest atrakcyjne wizualnie.
- Jedzenie kojarzy się z czymś nieprzyjemnym
Jeśli dziecko jest zmuszane do jedzenia lub zbyt długo przytrzymywane przy stole, każdy kolejny posiłek będzie wywoływał u niego złe emocje i blokował w sposób naturalny apetyt.
Czasami dziecko ma mniejszy apetyt z innych powodów: w trakcie ząbkowania, choroby, rekonwalescencji, albo ze względów emocjonalnych, na przykład gdy w domu jest napięta atmosfera między rodzicami.
Sposoby na niejadka
Jeśli dziecko zaczyna już jeść inne pokarmy niż mleko matki należy wprowadzić kilka zasad w żywieniu dzieci:
- Ustalić stałe pory posiłków (najlepiej 5 w ciągu dnia)
- Podawać dziecku niewielkie porcje, stosowne do jego wzrostu i wagi
- Nie zmuszać dziecka do jedzenia, lecz wyraźnie dać mu do zrozumienia, że jeśli nie zje teraz, to na kolejny posiłek będzie musiało poczekać
- Ograniczyć lub wyeliminować kaloryczne przekąski
- Przygotowywać urozmaicone posiłki, często zmieniać smaki i dbać o atrakcyjny wygląd dań
- W trakcie posiłków wyeliminować rozpraszające dziecko bodźce (np. wyłączyć telewizor)
- Podawać posiłki przy stole, a nie np. w miejscu zabawy
- Nie stosować jedzenia jako kary lub nagrody
- Zaufać organizmowi dziecka – ono doskonale wie, ile potrzebuje pokarmu!
W przypadku upartego niejadka ważna jest konsekwencja w przestrzeganiu powyższych zasad. Wymaga to cierpliwości, ale warto to przetrwać, ponieważ w większości przypadków takie postępowanie przynosi efekt!