Czy kosmetyki dla kobiet w ciąży czymś różnią się od tych zwykłych?

Czy kosmetyki dla kobiet w ciąży czymś różnią się od tych zwykłych?

Kobiety będące w ciąży często zastanawiają się, czy powinny stosować zwykłe kosmetyki, skoro w sklepach i aptekach są całe linie preparatów pielęgnacyjnych przeznaczonych specjalnie dla przyszłych mam. Biorąc pod uwagę skład tych preparatów i ich działanie nie ma wątpliwości, że to właśnie one powinny stać na półce w łazience kobiety oczekującej dziecka.

Specyficzne potrzeby pielęgnacyjne kobiet w ciąży

Kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży różnią się od pozostałych przede wszystkim tym, że są idealnie dopasowane do szczególnych potrzeb zmieniającego się w tym okresie ich ciała. W trakcie 9 kolejnych miesięcy oczekiwania na poród duża część kobiet zauważa u siebie pogorszenie stanu cery, która często staje się bardzo wrażliwa, przesuszona lub w wyniku działania hormonów trądzikowa. Dość typowym problemem są również przebarwienia pojawiające się po ekspozycji na słońce oraz pękające naczynka na twarzy. W II i III trymestrze kobiety muszą się z kolei zmagać z częstą opuchlizną nóg, a przez cały okres ciąży zwracać większą uwagę na właściwą higienę okolic intymnych, wyjątkowo w tym okresie podatnych na infekcje. Największym jednak wyzwaniem pielęgnacyjnym dla kobiet w ciąży są rozstępy, pojawiające się głównie na powiększających się piersiach i brzuchu. Jak widać, spektrum potrzeb pielęgnacyjnych w przypadku kobiet oczekujących na dziecko jest wyjątkowo szerokie i na tyle wymagające, że sprostać im mogą wyłącznie specjalistyczne preparaty.

Bezpieczny skład kosmetyków

W trakcie ciąży wszelkie substancje dostające się do organizmu kobiety mogą mieć wpływ na rozwój dziecka. To dlatego przyszłe mamy muszą zdrowo się odżywiać i unikać alkoholu, używek, niektórych leków, a nawet pewnych pokarmów. Wcierane w skórę preparaty pielęgnacyjne powinny mieć również bezpieczny skład, ponieważ zawarte w nich substancje mogą przeniknąć do organizmu kobiety i za jego pośrednictwem dostać się do płodu. Wiele zwykłych kosmetyków niestety zawiera w sobie substancje mające szkodliwy wpływ na rozwijający się płód lub nawet zagrażające prawidłowemu przebiegowi ciąży. Specjaliści szczególnie przestrzegają przed preparatami zawierającymi retinol i kwasy owocowe, mogącymi wywołać poronienie, a także retinoidy (kwasowe pochodne witaminy A) zaburzającymi prawidłowy rozwój dziecka. Lista zakazanych substancji w kosmetykach dla kobiet w ciąży jest o wiele dłuższa, ponieważ dla dziecka szkodliwe są wszelkie sztuczne konserwanty, antybiotyki, hormony, a także alkohol i kofeina (ta ostatnia często występuje w balsamach ujędrniająco- wyszczuplających!). Tak naprawdę jedynie kupując kosmetyki przeznaczone dla kobiet w ciąży można mieć pewność, że w ich składzie nie znajduje się żadna szkodliwa substancja. Kosmetyki te są bowiem zawsze gruntownie badane w laboratoriach i ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne dla kobiety i jej dziecka.

Podsumowanie

Należy wyróżnić dwie podstawowe różnice między zwykłymi kosmetykami a kosmetykami dedykowanymi kobietom w ciąży. Najważniejszą różnicą jest ich skład, ale równie ważne jest ich działanie, które jest opracowane z uwzględnieniem specyficznych potrzeb kobiet ciąży, przez co wykazuje się dużo większą skutecznością niż działanie zwykłych kosmetyków.