Aktywność fizyczna podczas ciąży – powinnaś nadal o siebie dbać

Aktywność fizyczna podczas ciąży – powinnaś nadal o siebie dbać.

Często kobiety będące w ciąży, którym mocno zależy na dobrym zdrowiu dziecka postanawiają w tym okresie nie nadwyrężać się, aby nie zaszkodzić maleństwu. Aktywność fizyczna oraz dbanie o siebie nie są jednak zabronione. Przy odrobinie ostrożności dbanie o siebie w żaden sposób nie zaszkodzi maleństwu, a w zamian przyniesie wiele bardzo poważnych korzyści. Warto zatem wiedzieć na co można sobie pozwolić i co można w ten sposób zyskać. W ten sposób możliwe będzie pogodzenie bycia w ciąży i dbania o dobry wygląd i samopoczucie.

Uprawianie sportu

Uprawianie sportu podczas ciąży jest w przypadku braku przeciwskazań od lekarza jak najbardziej dozwolone. Nie można jedynie uprawiać ćwiczeń, obciążających brzuch. Istnieje jednak wiele alternatyw. Przykładowo jogging można uprawiać do końca II trymestru, a jogę można uprawiać przez cały czas trwania ciąży. Joga bardzo mocno przekłada się również na ułatwienie samego porodu. Ciąża zatem nie musi wiązać się z okresem, w którym kobieta wysportowana straci swoją formę. Bez problemu można ją podtrzymać na dobrym poziomie. Wszelką aktywność warto jednak wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciąże, który określi czy nie będzie stanowiła ona zagrożenia dla dziecka.

Dieta

Idealnym przykładem działania, które wpływa zarówno na zdrowie dziecka, matki jak i poprawia wygląd jest odpowiednia dieta. Zdrowe i bogate w wartości odżywcze produkty niosą za sobą wiele korzyści i spożywanie ich w okresie ciążowym jest polecane każdej kobiecie. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu warto skorzystać z pomocy profesjonalnego dietetyka, który ułoży kompleksowy plan żywienia. Ten po pozytywnej ocenie lekarza może natychmiast zostać wprowadzony w życie.

Kosmetyki

Jak najbardziej podczas ciąży możliwe jest również stosowanie profesjonalnych kosmetyków. Na rynku dostępnych jest wiele produktów kierowanych właśnie do kobiet w ciąży. Takie kosmetyki jak te z serii mama’s są odpowiednio sprawdzone pod kątem bezpieczeństwa dla kobiet ciężarnych. Dostępne są preparaty pozwalające na pozbycie się rozstępów, które pojawiają się na brzuchu czy na przykład odcisków na stopach. Bardzo mocno przyczyniają się one do podniesienia samopoczucia każdej kobiety. Tak samo jednak jak i w przypadku ćwiczeń przed zastosowaniem ich warto skonsultować to z lekarzem. Mimo, że nie powodują one żadnych skutków ubocznych to opinia profesjonalisty jest istotna.

Podsumowanie

Ciąża to zatem okres dużych zmian, ale i pozwala nadal kontynuować normalne życie. Spędzenie tych 9 miesięcy na bezczynności nie jest zalecane. Zdecydowanie lepiej czas ten wykorzystać w pełni aktywnie i co za tym idzie oprócz o dziecko, zadbać również o siebie. Aktywny tryb życia podczas ciąży ułatwia poród oraz pozwala na szybszy powrót do pełnej sprawności już po urodzeniu dziecka. Działanie to niesie za sobą zatem bardzo wiele korzyści.