Jak pogodzić obowiązki przy maluchu z codziennym życiem?

Jak pogodzić obowiązki przy maluchu z codziennym życiem?

Pojawienie się malutkiego dziecka w domu, zwłaszcza tego pierwszego, jest zazwyczaj rewolucją, wywracającą cały dotychczasowy świat do góry nogami. Nagle okazuje się, że wszystko kręci się wokół maluszka i na inne rzeczy ciągle brakuje czasu. Brak wolnej chwili na zwykłe posprzątanie mieszkania czy po prostu sen jest bardzo frustrujący dla młodych rodziców i czasami prowadzi nawet do chwil załamania. Oto kilka praktycznych rad, jak sobie poradzić z tą trudną, nową sytuacją.

Planowanie dnia

Pierwsze tygodnie życia dziecka nie pozwalają na zaplanowanie niczego, ponieważ noworodek jest w tym okresie nieprzewidywalny, choćby pod kątem częstotliwości i długości karmienia. Dopiero po pewnym czasie można zauważyć rytm życia dziecka i według niego zacząć zarządzać swoim czasem. Znając pory karmienia i snu malucha, można więc zaplanować najlepszy moment na sprzątanie, gotowanie, odpoczynek itp. Najlepiej plan robić na kartce, aby w ciągu pełnego wrażeń dnia nie zapomnieć o niczym.

Podział obowiązków i korzystanie z pomocy najbliższych

Młode mamy często zbyt ambitnie podchodzą do swojej roli, ponieważ sądzą, że skoro siedzą cały dzień w domu, to powinny sobie ze wszystkim poradzić. Niestety malec bywa bardzo absorbujący i rzadko która mama ma wystarczającą ilość sił na sprostanie wszystkim obowiązkom. W takich sytuacjach warto zwrócić się o pomoc do najbliższych: partnera, rodziców, teściów, rodzeństwa lub znajomych. Z pewnością zrozumieją sytuację i nie odmówią wsparcia przy drobnych pracach domowych, zakupach czy popilnowaniu dziecka.

Hierarchizacja zadań

W sytuacjach notorycznego braku czasu należy nieustannie ustalać priorytety. Jeśli przed narodzinami dziecka kobieta codziennie pucowała mieszkanie, gotowała świeży obiad i na bieżąco prała bieliznę, to przy maluchu powinna sobie nieco pod tym względem odpuścić. Dużo lepiej, jeśli wolną chwilę poświęci na odpoczynek niż polerowanie podłogi. Gruntowne sprzątanie mieszkania można zaplanować na jeden dzień w tygodniu i wówczas poprosić o pomoc partnera, z którym praca pójdzie dwa razy szybciej. Nic się też nie stanie, jeśli od czasu do czasu młodzi rodzice zjedzą posiłek zamówiony w restauracji.

Inwestycja w nowoczesne sprzęty domowe

Przy malutkim dziecku dość szybko okazuje się, jak bardzo przydatne są wszelkie udogodnienia techniczne w domu takie jak zmywarka, suszarka do ubrań, samojezdny odkurzacz czy wielofunkcyjny robot do przyrządzania posiłków. Warto o takich urządzeniach, wyręczających człowieka w wielu czynnościach pomyśleć już w trakcie trwania ciąży, by jak najlepiej przygotować się do trudnego okresu po narodzinach dziecka.

Obowiązkowa chwila dla siebie i partnera

Pomimo że dziecko wymaga poświęcania mu niemal całego czasu, każda mama powinna bezwzględnie tak planować swój dzień, by mieć chwilę tylko dla siebie i czas dla partnera. Czas przeznaczony dla siebie powinna spędzić tak jak lubi np. czytając książkę, robiąc zabiegi pielęgnacyjne czy oglądając film. Jeśli kobieta zrezygnuje ze wszystkich przyjemności, szybko popadnie we frustrację, która odbije się na całej rodzinie, także na maluszku. Wspólne chwile z partnerem także powinny być obowiązkowe. Warto zaangażować bliskich lub opiekunkę do dziecka, by przynajmniej raz w tygodniu pobyli z maluszkiem, dając tym samym czas rodzicom na wyjście do ulubionej restauracji lub do kina.