Czego unikać podczas ciąży?

Czego unikać podczas ciąży?

Dziewięć miesięcy oczekiwania na dziecko to wyjątkowy czas dla kobiety. W jego trakcie przyszła mama musi nieustannie myśleć o rosnącym się w jej łonie maluszku, aby zapewnić mu idealne warunki do rozwoju. Choć niektórzy twierdzą, że kobieta w ciąży powinna zachowywać się normalnie, jest lista rzeczy, których ze względu na dobro dziecka powinna unikać.

  1. Picie alkoholu. Nawet okazjonalne wypicie lampki wina może negatywnie wpłynąć na płód i doprowadzić do tego, że dziecko urodzi się z alkoholowym zespołem płodowym (FAS).
  2. Palenie papierosów. Trujące substancje zawarte w dymie papierosowym szkodzą już nie tylko matce, ale i jej nienarodzonemu dziecku. Palenie w trakcie ciąży, a także częste przebywanie w zadymionych pomieszczeniach może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub urodzenia dziecka z niższą wagą.
  3. Spożywanie niektórych pokarmów. W trakcie ciąży zakazane jest spożywanie surowego mięsa i ryb oraz surowych jajek, a także niepasteryzowanych produktów mlecznych, ze względu na ryzyko zakażenia się bakteriami groźnymi dla matki i płodu (m.in. bakteriami listerii czy salmonelli). Nie należy także jeść wątróbki ze względu na wysoką zawartość retinolu, mogącego wywołać wady płodu.
  4. Ostrożnie z kofeiną. Kobiety w ciąży powinny ograniczyć kawę i herbatę do minimum, i całkowicie zrezygnować z napojów energetycznych. Zbyt duża ilość spożywanej kofeiny blokuje wchłanianie wapnia, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do przedwczesnego porodu.
  5. Nadmierny wysiłek fizyczny i uprawianie niektórych dyscyplin sportowych. Ogólnie ruch fizyczny jest w trakcie ciąży zalecany, jednak kobieta powinna unikać wszelkich aktywności, które mogłyby zagrozić jej dziecku, czyli m.in. dźwigania i następujących ćwiczeń: jazdy na rowerze, intensywnego joggingu, sportów walki, jazdy konnej, przysiadów i skłonów (szczególnie w zaawansowanej ciąży), gier zespołowych, tenisa itd.
  6. Stres. Szczególnie długotrwały stres negatywnie wpływa na rozwój i odżywienie dziecka, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do powikłań ciąży np. do przedwczesnego porodu, a nawet do poronienia.
  7. Niektóre zabiegi kosmetyczne. Chodzi przede wszystkim o agresywne zabiegi przeprowadzane w salonach kosmetycznych np. depilacja laserowa czy zabiegi wyszczuplające, przy których stosuje się silnie działające substancje chemiczne, ultradźwięki, czy laser. Warto także w trakcie ciąży zrezygnować z malowania włosów silnymi farbami.
  8. Niektóre kosmetyki. Należy pamiętać, że dla kobiet w ciąży przeznaczone są specjalistyczne kosmetyki, przebadane klinicznie i niezawierające szkodliwych substancji. Dlatego też na przykład do pielęgnacji skóry przeciwko rozstępom warto stosować preparaty mama’s, spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa.
  9. Sauna, jakuzzi, gorące kąpiele. Powinno się z nich zrezygnować ze względu na ryzyko poronienia.
  10. Kontakt z glebą oraz kocimi odchodami. Prace w ogrodzie kobieta w ciąży powinna wykonywać zawsze w rękawiczkach ochronnych, a także unikać usuwania kocich odchodów z kuwety. Dzięki temu może skutecznie zapobiec przeniknięciu do płodu za pośrednictwem jej organizmu pasożytów toxoplasma gondii wywołujących toksoplazmozę, która może doprowadzić do poważnych wad rozwojowych dziecka.